„Babcia” uzależniona od opiatów

Narkomania wśród osób w wieku podeszłym to wcale nie rzadki problem. Pamiętajmy, ze długość życia stale się wydłuża i już dziś średnio przekracza osiemdziesiąt lat. Osoby starsze często chorują na chroniczne schorzenia, którym towarzysza dolegliwości bólowe. Z ich powodu muszą nierzadko stale przyjmować leki przeciwbólowe. Oczywiście lekami z wyboru są NLP czyli niesterydowe leki uzależnienie od tramadoluprzeciwzapalne. Jednak ich stosowanie ma swoje ograniczenia, w tym szkodliwy wpływ na układ pokarmowy, krwiotwórczy i inne, co w podeszłym wieku ma olbrzymie znaczenie. Zmusza to lekarzy do stosowania alternatywnych metod farmakologicznego leczenia bólu, czyli stosowania opioidów.

Oczywiście z różnych względów najczęściej stosowanym opioidowym lekiem przeciwbólowym jest Tramadol. Niestety przewlekłe stosowanie prowadzi do uzależnienia. To klasyczna zależność psychiczna i fizyczna, z narastającą tolerancją i objawami abstynencyjnymi w momencie odstawienia Tramadolu.
Trudno dziś określić ile osób starszych jest uzależnionych od opioidów w tym od Tramalu i leków generycznych. Nie ma statystyk i żadnych polskich badań, w innych krajach Unii Europejskiej wiadomo, że sprzedaż Tramadolu gwałtownie rośnie.

Jednak nie można ignorować tego problemu. Niektórzy twierdzą, że uzależnienie osoby starszej nie jest problematyczne. Otóż jest to prawdziwe jeżeli mówimy o osobie leczonej paliatywnie z np. rozsiana chorobą nowotworową. W innym przypadku, uzależnienie znacząco obniża komfort życia pacjentów.
Powoduje:
zawroty głowy, zaburzenia równowagi, upadki i skrajnie złamania, np. szyjki kości udowej
zaburzenia funkcji poznawczych, głownie pamięci

Objawy te często uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie i mogą przyczynić się do przedwczesnej śmierci.
Dlatego musimy leczyć uzależnienie i odstawiać opioidy.
Więcej o uzależnieniu od tramadolu: http://medox-lekomania.pl/uzaleznienie-od-lekow-opiatowych/uzaleznienie-od-tramalu/, to serwis Kliniki leczenia uzależnień zajmującej się tym problemem.

One Response to „Babcia” uzależniona od opiatów

  1. Janka napisał(a):

    W moim przypadku opis pacjentki trafił w dziesiątkę. Moja babcia po złamaniu szyjki kości udowej, z powodu bólu, miała zlecony tramal. Zaczęło się od kapsułek raz dziennie, szybko przeszłą na krople przyjmowane kilka razy dziennie. Nie mieliśmy wiedzy i sami odstawiliśmy lek, po prostu zabraliśmy go Babci. Myśleliśmy, że tego nie przeżyje, wręcz wyła, była pobudzona, nie spała. Sytuacja poprawiła się po kilku dniach, po kilku tygodniach była już dobra poprawa. Gdybyśmy wiedzieli, że tramal to opiaty i odstawienie wymaga profesjonalnej detoksykacji, pewnie takową byśmy babci zapewnili. Powinno się więcej mówić o uzależnieniu od leków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *