Kierowanie samochodem lub innym pojazdem mechanicznym, to ogromna odpowiedzialność. Mimo, że wychodzi nam to zupełnie naturalnie, to należy pamiętać, że bycie kierowcą nie jest przewidziane dla każdego. Istnieje wiele przeciwwskazań, które dyskwalifikują z możliwości wsiadania za kierownicę. Kto wydaje takie decyzje? Oczywiście lekarze. Niestety, ale wiele wad uniemożliwia bezpieczne kierowanie samochodem. Najczęściej jednak, jesteśmy tego nieświadomi, w wyniku czego narażamy siebie i innych ludzi. Dlatego też, zanim przystąpimy do egzaminów na prawo jazdy lub licencję kierowcy zawodowego, zobligowani jesteśmy, by przejść specjalistyczne badania.
Badania dla kierowców zawodowych sprawdzają dwie rzeczy. Pierwsza z nich to testy psychologiczne, nazywane także psychotestami. Bada się w nich zdolność poprawnego reagowania w w ekstremalnych sytuacjach, percepcję bodźców z otoczenia czy też ogólny stan psychiczny badanego. Jest to dość ważne, bo możemy cierpieć na wiele zaburzeń natury mentalnej, które mogą nam przysporzyć kłopotów podczas prowadzenia pojazdów.
Badaniom podlega także wzrok. Należy jednak wiedzieć, że nie jest to proste badanie wzroku, polegające na odczytywaniu liter z tablicy (czego de facto można się szybko nauczyć!) To dużo bardziej skomplikowane testy, które sprawdzają wiele czynników. Ocenia się na przykład szybkość reakcji, widzenie przestrzenne czy też rozróżnianie kolorów. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, iż kierowca zawodowy będzie potrafił zachować się w każdej sytuacji w ruchu drogowym.
Pamiętajmy, że badań takich nie można przeprowadzić u byle jakiego lekarza. Należy skorzystać z usług specjalisty, legitymującego się prawem do wydawania orzeczeń w zakresie zdolności do prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. W innym wypadku, badania będą zwyczajnie nie ważne. Może to mieć niezbyt ciekawe sytuacje, zwłaszcza podczas nieszczęśliwego wypadku