Jak wybrać skuteczny ośrodek leczenia uzależnień?

Ośrodek Terapii Uzależnień

Może się uda, a może nie. Jeśli poważnie myślimy o wyjściu z jakiegoś nałogu, odpowiedniego dla nas ośrodka nie możemy szukać na oślep. W ten sposób właśnie nasze szanse są połowiczne. Być może znajdziemy odpowiedni ośrodek, a być może spalimy się w kontakcie z takim ośrodkiem i takimi terapeutami, którzy okażą się niewłaściwi i nieskuteczni. W takim ośrodku bowiem nie chodzi bynajmniej o to, aby była fajna atmosfera, ale o to, aby tenże ośrodek był skuteczny w swoich działaniach. Jak więc znaleźć taki ośrodek? Pytanie to tym bardziej nabiera znaczenia wówczas, gdy mamy do czynienia z danym nałogiem i z próbami wychodzenia z niego po raz pierwszy w życiu. Bez wątpienia, więc wybór ośrodka uzależnień powinien być dosyć skrupulatny.

A może się uda?

Co powinno, zatem nam przyświecać, gdy szukamy takiego ośrodka? Przede wszystkim powinniśmy określić nasze potrzeby i nasze oczekiwania wobec takiego ośrodka i wobec terapii, na którą mielibyśmy się zdecydować lub miałaby ją przejść osoba nam bliska. Określenie tychże oczekiwań pozwoli sprecyzować poszukiwania właściwego miejsca. Nie należy szukać pochopnie. Szukając takiego ośrodka warto skonsultować się, zatem z lekarzem, z osobami znajomymi, które miały już do czynienia z problemem wychodzenia z jakiegoś nałogu. Jak najbardziej możemy wyszukać sobie w sieci kilka lub nawet więcej ośrodków, poczytać opinie na ich temat, poczytać o metodach terapeutycznych, o sukcesach, porażkach. Nasze działania w poszukiwaniu odpowiedniego ośrodka uzależnień powinny być wielokierunkowe. Wybór tego ośrodka musi zostać poparty wieloma argumentami.

Należy dokładnie sprawdzić

Dany ośrodek powinien zostać przez nas dokładnie prześwietlony i musimy być pewni tego, że wybieramy właściwie, że wybieramy to, czego tak naprawdę oczekujemy. Tu nie ma miejsca na żadne eksperymenty, na działania w ciemno. Nałóg bowiem jest zbyt poważnym problemem, by móc próbować wiele razy wychodzić z niego, by móc działać cząstkowo. Tylko najlepszy ośrodek daje nam dużą szansę, aby odnieść sukces, a o to przecież nam zasadniczo chodzi.

Nie mamy pewności co do merytorycznej oceny ale możemy sprawdzić podstawowe dane z oferty ośrodka:

 • wpis do rejestru podmiotów wykonujących działąlnosć leczniczą. To podstawa legalności działania ośrodka, każdy zarejestrowany OTU powinien umieścić na swojej stronie internetowej organ rejestrowy czyli Wojewodę i numer księgi rejestrowej. Gdy odnajdziemy ten ośrodek w rejestrze możemy sprawdzić czy posiada oddział detoksykacyjny, czy może prowadzić leczenie stacjonarne itd.
 • Kadra: kwalifikacje personelu, zdobyte wykształcenie i certyfikaty. W niektórych prywatnych ośrodkach a raczej pseudo-ośrodkach detoksykacja zajmują się rolnicy. Leki wydają tzw terapeuci, którzy nie maja wykształcenia medycznego, to jawne oszustwo i łamanie prawa. Ale przede wszystkim zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Chcesz być „leczony” przez gościa po szkole zawodowej czy technikum Twoja sprawa ale licz się z konsekwencjami i zagrożeniem. Zastanów się czy chcesz oddać dziecko, matkę, ojca pod opiekę byłego alkoholika bez wykształcenia.
 • Jesteś zainteresowany dobrym ośrodkiem leczenia uzależnień? zobacz merytoryczne wskazówki jak go wybrać, poczytaj tekst do którego prowadzi link.

Chcesz poznać opinię specjalistów, zapraszamy na: http://leczyc.pl/osrodek-leczenia-uzaleznien/

Author: admin

2 thoughts on “Jak wybrać skuteczny ośrodek leczenia uzależnień?

 1. Jak wybrać skuteczny ośrodek leczenia uzależnień?
  Trzeba zrobić dobry research. Gdy mieliśmy ogromny problem z córka, która przyjmowała narkotyki stanąłem przed takim problemem. A moje dylematy przy wyborze ośrodka terapii uzależnień przedstawiały się w punktach.
  1. córka miała 18 lat i nadal uczyła się w szkole średniej, więc chciałem aby kontynuowała naukę.
  2. po wywiadzie od znajomych w tym psychiatry dzieci i młodzieży wiedziałem, ze muszę szukać placówki typowo dla młodzieży, nie chciałem aby „starzy narkomanii” mogli deprawować dziecko. Wiem, że to nie aniołek jednak jeszcze coś dobrego w niej zostało. Więc placówki mieszane dla młodzieży i dorosłych odpadały, pytajcie o to koniecznie.
  3. jako punkt obowiązkowy stały nadzór lekarzy psychiatrów, nie okazjonalne konsultacje.
  4. Słyszałem o tzw. dociążeniach dla osób łamiących regulamin, to również dyskwalifikowało niektóre ośrodki.
  5. Program wg profesjonalistów powinien być rozpisany na co najmniej 12 miesięcy.
  6. Warunki socjalne, pokoje, wyżywienie oceniłem jako najmniej istotne.
  I okazało się, ze nie istnieją prywatne ośrodki dla młodzieży. Jest kilka publicznych, opłacanych przez NFZ, nie wymienię nazw bo nie chcę reklamować ani skrzywdzić tych, których nie znam.
  Zdziwiło mnie, ze mnie narastania problemu narkomanii wśród młodzieży oferta terapeutyczna naszego Kraju jest tak uboga i nieprofesjonalna.
  To olbrzymi problem jak widzisz, że Twoje dziecko „umiera” narkotyzując się a nie możesz znaleźć profesjonalnej pomocy.

  1. Andrzeju poruszyłeś ważny problem. Nie ma ośrodka dobrego czy też skutecznego dla wszystkich. Dzieci, młodzież, dorośli, dorośli wysoko-funkcjonujący to zupełnie różne grupy. Każda z nich wymaga innego programu. Mamy nadzieję, że córka znalazła pomoc. Jeżeli nie, wysyłamy Ci mailem kilka polecanych przez specjalistów adresów stacjonarnych ośrodków terapii dla młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.