„Babcia” uzależniona od opiatów

Tramal

Narkomania wśród osób w wieku podeszłym to wcale nie jest rzadki problem. Pamiętajmy, ze długość życia stale się wydłuża i już dziś średnio przekracza osiemdziesiąt lat. Osoby starsze często chorują na chroniczne schorzenia, którym towarzysza dolegliwości bólowe. Z ich powodu muszą nierzadko stale przyjmować leki przeciwbólowe. Oczywiście lekami z wyboru są NLP czyli niesterydowe leki przeciwzapalne. Jednak ich stosowanie ma swoje ograniczenia, w tym szkodliwy wpływ na układ pokarmowy, krwiotwórczy i inne, co w podeszłym wieku ma olbrzymie znaczenie. Zmusza to lekarzy do stosowania alternatywnych metod farmakologicznego leczenia bólu, czyli stosowania opioidów.

Oczywiście z różnych względów najczęściej stosowanym opioidowym lekiem przeciwbólowym jest Tramadol. Niestety przewlekłe stosowanie prowadzi do uzależnienia. To klasyczna zależność psychiczna i fizyczna, z narastającą tolerancją i objawami abstynencyjnymi w momencie odstawienia Tramadolu.
Trudno dziś określić ile osób starszych jest uzależnionych od opioidów w tym od Tramalu i leków generycznych. Nie ma statystyk i żadnych polskich badań, w innych krajach Unii Europejskiej wiadomo, że sprzedaż Tramadolu gwałtownie rośnie.

Jednak nie można ignorować tego problemu. Niektórzy twierdzą, że uzależnienie osoby starszej nie jest problematyczne. Otóż jest to prawdziwe jeżeli mówimy o osobie leczonej paliatywnie z np. rozsiana chorobą nowotworową. W innym przypadku, uzależnienie znacząco obniża komfort życia pacjentów.
Powoduje:
zawroty głowy, zaburzenia równowagi, upadki i skrajnie złamania, np. szyjki kości udowej
zaburzenia funkcji poznawczych, głownie pamięci

Objawy te często uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie i mogą przyczynić się do przedwczesnej śmierci.
Dlatego musimy leczyć uzależnienie i odstawiać opioidy.
Więcej o uzależnieniu od tramadolu: http://medox-lekomania.pl/uzaleznienie-od-lekow-opiatowych/uzaleznienie-od-tramalu/, to serwis Kliniki leczenia uzależnień zajmującej się tym problemem.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.