Ginekologia XXI wieku

ginekologia-układ rozrodczy kobiety

Żyjemy w XXI wieku a pomimo to temat seksu nadal w wielu kręgach pozostaje tematem tabu. Natomiast młode dziewczyny często unikają wizyty u ginekologa tłumacząc się wstydem. Jak się okazuje powodów, dla których młode dziewczyny odkładają wizytę u ginekologa na później jest o wiele więcej niż mogłoby się wydawać. Wizyta u ginekologa stanowi dla nastoletnich dziewczyn ogromną barierę. W jaki sposób można taką barierę pokonać? Z całą pewnością poprzez edukację.

W tym wypadku kluczową rolę powinni odegrać rodzice, a szczególnie matki. To właśnie ich zadaniem jest poinformowanie córek czego mogą się spodziewać podczas pierwszej wizyty u ginekologa. Istotną kwestią jest również wybór odpowiedniego ginekologa, który będzie potrafił stworzyć luźną atmosferę. Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, młodej osobie może towarzyszyć mama lub ktoś z bliskiego otoczenia. Wówczas wizyta może być dla pacjentki mniej stresująca. Bardzo ważną kwestią jest wytworzenie już u najmłodszych pacjentek, nawyku przeprowadzania systematycznych badań ginekologicznych.

Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie np. Raka piersi czy raka szyjki macicy, co pozwala na skuteczne wyleczenie z nowotworu. Obecnie panuje błędne przekonanie, iż choroby nowotworowe występują jedynie u kobiet dojrzałych. Nic bardziej mylnego. Choroba nowotworowa może spotkać każdego, bez względu na wiek. A wykryta bardzo wcześnie jest w stu procentach wyleczalna. Z pewnością warto uświadomić powyższy fakt nastoletnim dziewczynom.

Kolejną niezwykle istotną kwestią, którą powinno się uświadomić młodym dziewczynom, jest samodzielne systematyczne badanie piersi. Ponad osiemdziesiąt procent wszelkiego rodzaju zmian w piersiach jest wykrywana indywidualnie przez pacjentki. To bez wątpienia ogromny argument świadczący o skuteczności tego typu badań.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.