Lekomania

Lekomania

Lekomania to inaczej uzależnienie od leków. opisanie objawów lekomanii jest trudne jak nie niemożliwe. istnieje wiele rodzajów grup leków. Każda z nich ma inne działanie i inny obraz uzależnienia. Myśląc lekomania najczęściej myślimy o osobach uzależnionych od leków:

  • przeciwbólowe, w tym NLP oraz silnych narkotycznych leków przeciwbólowych, opiatów i opioidów: morfiny i pochodnych, metadonu, buprenorfiny, Fentanylu, Petydyny czyli Dolarganu lub Dolcontralu, Tramadolu, Kodeiny w niektórych krajach Heroiny.
  • nasenne, przeciwlękowych i uspokajających: w tym benzodiazepin, najbardziej popularnych Xanaxu i Lorazepamu, Clonazepamu i podobnych, Z-drug czyli Zolpidemu, I trzech pozostałych, leków podobnie działających np Hemineuryny
  • psychostymulujących: pochodnych amfetaminy stosowanych w leczeniu ADHD, pochodnych pseudoefedryny itd

Zdaniem lekarzy najbardziej niebezpieczne dla zdrowia pacjentów są opiaty, benzodiazepiny i Z-drug które mają działanie uspokajające, nasenne, przeciwlękowe a także rozluźniające mięśnie i przeciwdrgawkowe.

Przewleke ich stosowanie prowadzi do rozwoju zależności fizjologicznej i psychicznej. Niezmiernie często prowadzi do wzmożonej tolerancji, która przejawia się potrzebą przyjmowania coraz większych ilości do osiągnięcia zamierzonego efektu działania. Tolerancja na dany lek może wystąpić już w bardzo krótkim czasie przyjmowania danego leku. Zanotowano przypadki wzrostu tolerancji już po tygodniu stosowania stosowania. Objawy pojawiające się po odstawieniu leków, zazwyczaj sprowadzają się do do : niepokoju, lęku, pobudzenia, obniżenia nastroju, zaburzeń snu oraz chwiejności emocjonalnej, dysforii, w przypadku opiatów: wymiotów, biegunek, nasilonych dolegliwości bólowych. . Leczenie uzależnienia od leków powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza a niekiedy w warunkach szpitalnych. Odstawianie tego typu leków na własną rękę i w sposób gwałtowny może prowadzić do bardzo groźnych powikłań a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Ten tekst to tylko wstęp do publikacji na temat lekomanii, interesuje Cię informacja o konkretnym rodzaju uzależnienia od leków, skorzystaj z wyszukiwarki na tej stronie.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.